Warning: include(/home/content/s/h/s/shsmaroon/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/57/2879957/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/content/s/h/s/shsmaroon/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/content/57/2879957/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 65

Warning: include_once(/home/content/s/h/s/shsmaroon/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php) [function.include-once]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/57/2879957/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/content/s/h/s/shsmaroon/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5/lib/php') in /home/content/57/2879957/html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 82
2015-2016 SHS Awards Recipients - SHS Maroon

2015-2016 SHS Awards Recipients

Steve Corbin Academic Success Award – Suzan Morgul

Junior Scholarship/Service Award – Samantha Rothberg

Junior Academic Excellence Award – Keshav Rastogi

Wellesley Book Award – Zoe Ewing

Scarsdale Alumni Eric Rothschild Award – Samuel Goldman

Counseling Department Award – Arthur Noulas

Scarsdale Foundation Award – Charles Musoff

Dartmouth Award – Yarden Wiesenfeld            

Principal’s Award – Stephanie Strek

Billy Safian Humanitarian Award – Alexis Zachem

Halliday Clark Sr. Memorial Award – Hayley Jaffe

Casey Ferrone Memorial Award – Clare McInerney

Scarsdale Chamber of Commerce Award – Carly Glickenhaus

Rotary Club Award – Benjamin Kulick, Olivia Henkoff

Technical Services Award – Jacob Frishberg

MSG Computer Science Award – Joseph Marques, Gordon Phoon

Michael V. McGill Book Award – Cameron Moser

Yale University Award – Zachary Gelles

ARTS AWARDS

Excellence in Visual Art 2D – Ilana Shire

Excellence in Visual Art 3D – Elena Ludwig

Media Award – Tisnue Jean-Baptiste

Friends Permanent Collection Award – Noel Ferraris

Elisa Draper Art History Award – Benjamin Stevens

ENGLISH AWARDS

Brown University Award – Zoe Ewing

Harvard University Award – Chloe Suzman

Princeton University English Excellence Award – Gustaf Ahdritz

Audrey McGinn Creative Writing Award – Annling Wang

WORLD LANGUAGE AWARDS

Latin Award – Aditi Valada

Spanish Literature Award – Garrett Tanzer

Spanish Award – Nathan Mainster

French Award – Charles Musoff

Mandarin – Mahiro Abe

Departmental Award – Gustaf Ahdritz

MATHEMATICS AWARDS

Rensselaer Mathematics & Science Award – Dexin Li

Math Faculty Award – Han Xu  

SCIENCE AWARDS   

Bausch and Lomb Award – Zachary Gelles

Science Achievement Award – Garrett Tanzer

Science Department Award – Charles Musoff

New York Science Supervisors Association Awards

  • Biology – Gabriel Dolsten
  • Chemistry – Yarden Wiesenfeld
  • Physics – Zachary Bernstein
  • All-Around – Harry Chalfin

SOCIAL STUDIES AWARDS 

Social Studies Excellence Award – Rachel Abbe, Samuel Goldman

Social Studies Faculty Award – Meaghan Donovan

Social Studies Achievement Award – Remi Nakazeki

PERFORMING ARTS AWARDS

Band Award – Jonathan Turovsky

Chorus Award – Samuel Rosner

Orchestra Awards – Naoko Nakajima, Alan Yao

Friends of Music and Art Drama Award – Victoria DiSalvo

Sidney R. Case Memorial Scholarship – Jake Staffin

Authors

*

Top